Miks Latvis

Esmu kļuvis par saimnieciskās darbības veicēju un mikrouzņēmuma nodokļa maksātāju

No šīs vasaras esmu izmainījis savu stāvokli attiecībā pret Latvijas Valsts ieņēmumu dienestu (VID). Kā jau varbūt zināt, mana nodarbošanās ir mājas lapu izstrāde un līdz šim pamatā darbojos uz autorlīgumu pamata. Pēdējos divus gadus (pat vairāk) vēlējos nonākt līdz kādam prātīgākam stāvoklim attiecībā pret klientiem, valsti un VID, bet nekāda konkrēta rīcība no manas puses nesekoja. Lēnā garā vācu informāciju, par to, kā tad man būt. Daļēji tam par iemeslu ir VID mājas lapā lietotā terminoloģija, kas nav tā vieglākā lasāmviela. Arī apjautājoties zinošu draugu un paziņu lokā, neguvu pārliecinošu viedokli par to, kāds būtu labākais un vienkāršākais darbības veids.

Pēc jaukas VID vēstules, kurā viņi vēlējās, lai es viņus apciemoju es beidzot nolēmu, ka ir jāizvēlas kāds no VID piedāvātajiem variantiem, lai nākotnē būtu mierīgāka dzīvošana. Tukuma VID nodaļas darbinieces mani ļoti patīkami pārsteidza, palīdzēja, konsultēja un rūpīgi izskaidroja manus jautājumus. Tāpēc iesniedzu nepieciešamos dokumentus, lai kļūtu par fizisku personu, saimnieciskās darbības veicēju un mikrouzņēmuma nodokļa maksātāju. Nosaukums ir ne pa jokam garš, bet ceru, ka turpmākajos mēnešos es varēšu saprast, kā tieši šī darbības forma man palīdzēs sakārtot nodokļu jautājumu.

Šobrīd esmu iedomājies, ka varbūt pats spēšu tikt galā ar nepieciešamajām formalitātēm, lai gan runā, ka šo lietu vislabāk uzticēt kādam grāmatvedim. Ja kādam ir ietiekumi un pieredze šajos jautājumos es to labprāt uzklausītu. Ja nē, tad mēģināšu laika gaitā pats padalīties ar to, kā man klājas ar šo saimnieciskās darbības formu.

11 Responses

  1. Mani interesēja iespēja pieņemt darbā kādu darbinieku, kā arī valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas maksāšanas kārtība neliekas īpaši skaidra. Ar esošo formu varu pieņemt darbā darbiniekus un nodokļu jautājums ir diezgan elementārs, jo 4 reiz gadā jāsamaksā 9% no apgrozījuma.

 1. Nav tik smagi – noteikti pats tiktu galā. Grūtāks ir tikai sākums; pēc tam visas tās štelles ap EDS, saimnieciskās darbības žurnālu un 9% nodokli kļūst vienkāršākas. Bet zvans draugam-grāmatvedim noteikti ir laba opcija :)
  Lai veicas!

   1. Vadipats ir labs, ja ir darīšana tikai ar vienu valūtu. Jumis ir kruts, bet, ja neesi PVN maksātājs, tad mazliet lieki; sākumā iebraukt tai visā mazliet mission impossible. Google Drive tabulas varētu būt pietiekamas saimnieciskā žurnāla veidošanai. Tā sauktās darba uzskaites tabeles – to īsti neatceros, kur un kā vēl varēja veidot. Es dzīvoju ar Jumi + Excel.

 2. Pašam arī ir mikrouzņēmums SIA. Sākumā ar kolēģi gribējām grāmatvedību kārtot paši, bet tā kā tajās lietās esam pilnīgie dunduki, nolēmēm meklēt grāmatvedi. Pirmkārt, kā jau te izskanēja, zvans kompetentam draugam vienmēr noder un ne vienu vien reizi esam jau to izmantojuši, otrkārt ne vienmēr pašam gribās ņemties ar čekiem, rēķiniem, EDS utt. Pēc tam esam atraduši labu grāmatvedi pa ļoti pieņemamām naudām. Ne stresa, ne liekas ņemšanās.
  Ak jā, esi sveicināts sociāli neaizsargāto uzņēmēju klubiņā :)

 3. No 4-5 gadu ilgās pieredzes rekomendēju tomēr iegādāties uzticamu grāmatvedi. EDS ir klusais vājprāts no loģikas viedokļa. Otrais – tomēr rekomendēju 9% maksāt biežāk, kā reizi gadā. Baigais cipars sakasās gada beigās, un paliek ļoooooti nepatīkami to maksāt. Es maksāju reizi mēnesī, tiesa kantoris, ne FP. Ceru, ka Tev atsevišķs bankas konts t.s. saimnieciskajai darbībai ir? Citādi viss būs bardakā un beigās galīgi nevarēsi neko saprast, kamēr Tavā vietā pārrēķinās to visu un pierēķinās sodu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *