Miks Latvis

Jawbone UP

Pagājis jau vairāk kā mēnesis, kopš sāku ikdienā nēsāt Jawbone UP aproci un tāpēc gribēju apkopot domas par šo ierīci. Varbūt kādam tas noderēs, lai saprastu, ka ierīce ir tieši tas, kas nepieciešams, lai saprastu un uzlabotu savus ikdienas paradumus. Varbūt notiks tieši pretējais un kāds izdomās, ka Jawbone UP ir bezjēdzīga un lieka spēļmantiņa.

Ja tehniskā puse ir skaidra un esi apsvēris tās iegādi, tad vari droši pārskriet pāri nākamajām sadaļām un lasīt tieši par manu pieredzi saistībā ar šo ierīci.

Vispirms, kas ir Jawbone UP?

Tā ir “gudrā” aproce, kura seko līdzi ikdienas aktivitātēm un apkopoto informāciju parāda telefona aplikācijā. Īsumā, Jawbone UP skaita soļus, seko līdzi miegam un darbojas kā modinātājs.

up_explodedview

Papildus tam, ja vēlies vari aplikācijā vadīt iekšā datus par kalorijām ēdienos – visa veida veikala produktus ir iespējams ievadīt vienkārši parādot svītru kodu un norādot izdzerto/apēsto daudzumu. Pārējos produktus arī var ievadīt ļoti ātri un viegli, jo datubāze ir plaša, kā arī ievadīšana ir vienkārša. Ja ir plānots nomest svaru un vērot kaloriju bilanci, tad UP var palīdzēt, jo salīdzinoši precīzi parādīs, kāda ir katras dienas situācija.

Kas ierīcei vēderā?

Baterija
Spēj darbināt ierīci aptuveni 10 dienas. To sola ražotājs un šis solījums ir pierādījies dzīvē. Atkarībā no tā, cik bieži liksi ierīcei modinātājus un atgādinājumus, kas lieto vibromotoru esot iespējams izspiest arī 11 dienas. Tas nozīmē, ka dodoties arī īsās brīvdienās var neņemt līdzi lādētāja vadu.

Kustību sensors
Pat nezinu, ko šeit skaidrot. Internetā var atrast krietnu devu informācijas par to, kā tieši šis sensors darbojas un kāds ir tā algoritms, kas sarēķina ikdienas soļus.

Vibrāciju motors,
tiek lietots, kā modinātājs, kā arī informatīvs atgādinājums par režīmu pārslēgšanu.

Divi LED “displeji,”
kas prot parādīt, kādā režīmā ir ierīce (miegs/aktīvs). Mazās ikonas, parādīsies arī tad, kad baterija tuvosies beigām, kā arī lādējot informēs par baterijas stāvokli.

Standarta 3,5mm konektors,
kuru var pieslēgt gandrīz jebkuram Apple un Android telefonam.

Jawbone UP pilno funkciju sarakstu, atbalstītās ierīces, izmērus, krāsas un citas detaļas varat izpētīt ražotāja lapā.

Es izvēlējos Jawbone UP versiju, bez Bluetooth funkcijas tāpēc viss, kas šeit minēts saistībā ar informācijas sinhronizēšanu notiek vēl ērtāk, ja tiek iegādāta Jawbone UP24 versija, kas pati automātiski sinhronizējas ar telefonu.

Sadarbība ar citām aplikācijām

Jawbone UP ir savs API, kuru izmanto vairākas populāras aplikācijas, piemēram, velobraukšanas rīks Strava. Tas nozīmē, ka pēc velobrauciena UP saņems info par aktivitāti un nodedzinātajām kalorijām. Brauciens (un karte) parādīsies arī UP ziņojumu joslā. API darbojas divos virzienos – tas nozīmē, ka ir aplikācijas, kas spēj ievākt UP datus un tos attēlot pa savam. Galvenajam konkurentam Fitbit ir daudz senāka vēsture un plašāks aplikāciju atbalsts, bet uz šo brīdi man pietiek ar to, ko piedāvā UP. Ja ir interese tad UP aktivitātes datu failu var jebkurā brīdī lejupielādēt no Jawbone mājas lapas.

Screen Shot 2014-04-21 at 15.09.45

Pašiem Jawbone ir arī, piemēram, Jawbone UP Coffee aplikācija, kas ļauj uzskaitīt kafeīna (un arī cukuroto dzērienu) dzeršanas paradumus. Visi dati, protams, skaisti sinhronizējas, un ja tiek ievākti arī miega dati, tad UP Coffee eksperimentālā kārtā mēģina dod jēgpilnus secinājumus. Tas viss ir milzīgs eksperiments, jo UP Coffee lietotāju ievāktie dati tiek analizēti, lai atrastu un pēc iespējas precīzāk definētu sakarības starp kafijas lietošanu un miega kvalitāti.

Mana pieredze ar Jawbone UP

Galvenais iemesls šim pirkumam bija saprast, cik sliktā stāvoklī ir mans ikdienas ritms un kā to uzlabot. Zināju, ka esmu ļoti mazkustīgs. Ar velo sanāk izbraukt pārāk reti, labā ziņa, ka katru nedēļu spēlēju skvošu. Bet ikdiena tik un tā paiet nekustīgi sēžot pie datora ekrāna. Agrāk, kad strādāju birojā, sanāca kustēties vairāk – bija ikdienas brauciens uz/no darba, kāpnes, staigāšana pa kabinetiem. Gājiens pēc pusdienām. Dažreiz gadījās kāda tikšanās, kur ātrāk var aiziet ar kājām utt. Tagad pašam jādomā, ka katru dienu mazliet jāpakustas, citādi izrādīsies, ka viss laiks pavadīts četrās sienās.

Tātad, Jawbone UP uzdevums ir parādīt skaitliski, cik aktīva ir bijusi diena/nedēļa un kā tas salīdzināms ar vidējiem rādītājiem manā vecuma grupā. Rezultāts bēdīgs. Vienīgā kvalitatīvā diena nedēļā ir tā, kurā spēlēju skvošu, tad soļu skaits sasniedz to, kas tiek saukts par vidējo rekomendēto. Pārējās dienās soļu skaits ir ļoti minimāls.

Jāpiebilst, ka ir iespējams ievadīt visa veida aktivitātes, pat ja tās nav saistītas ar soļošanu/skriešanu. Aplikācija cita starpā, ļauj izvēlēties arī, piemēram, peldēšanu – tad jānorāda aktivitātes intensitāte un ilgums, lai UP varētu “izdomāt” kāda slodze tad tur ir bijusi. Precīzai laika uzskaite var lietot pašu aproci, kas darbojas kā hronometrs. Uzsākot aktivitāti jānospiež poga un pēc tam jānospiež un jāpatur, līdz lampiņa nomirgo un aproce ievibrējas. Pēc tam aplikācijā varēs redzēt redzēt laika intervālu, kuram varēs norādīt gan tipu, gan intensitāti.

Pēdējās brīvdienās konstatēju, ka vidējo rādītāju patiesībā var sasniegt diezgan vienkārši, pāris stundu pastaiga gar jūru un viss ir kārtībā.

Ko Jawbone UP dara, lai motivētu kustēties?

Katru dienu UP aplikācija dod dažādus padomus, kas saistīti ar ēšanu, miegu un kustēšanos. Nereti tas ir ļoti pasīvs process, kas parasti paliek bez ietekmes – izlasi padomu un turpat uz vietas aizmirsti.

Mazliet labāk nostrādā ziņojumi kuros UP atgādina, ka pagājušajā nedēļā ir bijuši x soļi un ja šodien būs y soļi, tad šī nedēļa būs kopumā aktīvāka par iepriekšējo. Ik pa laikam UP salīdzina aktivitātes datus un cenšas motivēt un dod padomus, lai radītu azartu pakustēties vēl vairāk. Piemēram, pagājušajā trešdienā tev bija 6000 soļi, vai šodien varēsi nosoļot vairāk? Jo vairāk UP saprot, kādi ir mani ikdienas ritmi, jo precīzāki kļūst aplikācijas norādījumi .

Viena nofunkcijām ir norādīt, ka, pēc X mazkustīgām minūtēm aproce viegli novibrē un dod ziņu, ka ir laiks izkustēties. Tas labi strādātu, piemēram, birojā, lai mudinātu aiziet pēc ūdens, bet mājas apstākļos es šo pat neesmu mēģinājis aktivizēt.

Miega uzskaite un modināšana

Miega uzskaite un aprocē iebūvētais modinātājs droši vien ir pati labākā Jawbone UP funkcija. Visas pārējās funkcijas ar laiku tiek skatītas retāk, bet modinātājs darbojas patiešām maģiski.

Katru nakti pirms gulētiešanas ir jānospiež un jāpatur Jawbone UP vienīgā poga, līdz parādās mēness ikona. Tad UP sāk sekot līdzi miegam. Man nekad nav paticis agri celties un arī gulētiešanas laiks ir salīdzinoši neregulārs. Kopš sāku lietot Jawbone es vienmēr pamostos tieši tad, kad esmu norādījis modinātājā. Modinātāju iestāda uz nepieciešamo laiku un norāda, cik ilgā intervālā līdz šim laikam tu vēlies, lai tevi pamodina. Piemēram, ja gribi pamosties 7:00, un norādi, ka intervāls ir 20 minūtes, tad tevi pamodinās piemērotākajā brīdī, no 6:40 līdz 7:00 (bet ne vēlāk). Aplikācijā var precīzi norādīt, kurās dienās, ir nepieciešams modināt. Var ieslēgt vairākus modinātājus vienlaikus, piemēram, sestdienās 9:00, svētdienās 8:00 un darba dienās 7:00 utt.

Nezinu, kāpēc šī funkcija nav īpaši izcelta, jo realitātē tā strādā daudz labāk, nekā var saprast no Jawbone reklāmas materiāliem. Šķiet, ka mēneša laikā neesmu aizgulējies ne reizi, kā arī pats pamošanās process ir daudz mierīgāks un patīkamāks. Bieži pat nepamanu, ka esmu pamodināts, vienkārši pamostos un bez nekādas snaušanas varu uzsākt dienas gaitas.

Ja brīvdienās dienas vidū gribas aizmigt uz dīvāna, tad iespējams pirms miega ieslēgt snaudas režīmu un norādīt, ka gribi gulēt, piemēram 45 minūtes. UP sola, ka pamodinās no snaudas tieši tajā brīdī, lai pēc tam justos pēc iespējas labāk izgulējies.

Cik esmu pētījis, tad šajā jomā Jawbone UP nav praktiski neviena konkurenta. Konkurenti (Fitbit) tikai skaita miegu un nenodarbojas ar modināšanu. Vēl eksistē specializētie risinājumi, kuri tikai nodarbojas ar šo vienu – miega funkciju, bet tiem parasti nav neviena no pārējām Jawbone funkcijām.

Vienīgais mīnuss, kas ir šai miega lietai, ir tas, ka pašam jānospiež gulētiešanas (un pamošanās) poga. Gribētos, lai tas viss notiktu automātiski. Atliek cerēt, ka tas nāks ar kādu jaunu ierīces programmatūras versiju. Sliktākajā gadījumā, būs jāgaida jauna Jawbone versija.

Varētu pat teikt, ka ja tev ir nepieciešams jaudīgs modinātājs, tad vari savu klasisko modinātāju droši aizstāt ar Jawbone UP un lietot tikai šo vienu funkciju.

Noslēgumā

Zinu, ka izklausās aizdomīgi, bet es teiktu, ka ierīce, jau tagad ir atmaksājusies. Kopš lietoju Jawbone UP ļoti reti gadās tādi rīti, kad pamostos neizgulējies un saguris. Varu produktīvi strādāt jau pirmajā stundā pēc pamošanās. Agrāk rīta “agrums” pagāja lēni un mierīgi, gatavojot kafiju, šķirstot internetus utt. Tagad daudz ātrāk esmu darba gatavībā un varu ķerties klāt darbiem, bez liekas slaistīšanās.

Uzreiz pēc ierīces nopirkšanas saviem datiem sekoju līdzi vismaz 2-3 reizes dienā. Tagad tikai reizi dienā, vai pat retāk. Tomēr tas nenozīmē, ka UP vērtība mazinās, tieši otrādi, Jawbone UP ļauj atskatīties uz iepriekšējo nedēļu un novērtēt to, cik svarīgas ir bijušas aktīvās dienas. Katra diena, kurā aktivitāte bijusi īpaši augsta ir kā pamudinājums, ieviest, piemēram, papildus dienu, kad doties uz skvoša zāli.

Papildinājums

Pēc šī ieraksta tapšanas mans Jawbone UP pēkšņi atteicās darboties un tam nepalīdzēja ne soft reset, ne hard reset, ne lādēšana. Jawbone tehniskā atbalsta dienesta spriedums ir baterijas defekts – pārlieku īss baterijas mūžs. Man par prieku Jawbone supporta cilvēki ir vienkārši lieliski, jo pēc neilgas sarakstes viņi pieņēma lēmumu atsūtīt pilnīgi jaunu Jawbone aproci. Tuvāko dienu laikā FedEx piegādās jauno aproci un jau atkal varēšu pamosties laicīgi.

Ja ir kādi jautājumi/ieteikumi, droši jautā. Mēģināšu atbildēt un papildināt šo ierakstu arī ar tev interesējošu informāciju.