Pēdējā laikā aizvien biežāk cenšos klausīties audio grāmatas. Viena no pirmajām, kuru esmu noklausījies līdz galam ir Richard Dawkins grāmata The God Delusion.

Mani ieinteresēja iespēja dzirdēt grāmatas saturu tā, kā to izklāsta pats autors. Tā ir pavisam cita sajūta, ja dzirdi autora balsi, intonāciju, uzsvarus un skaidrojumus. Noderīgas ir arī visas piezīmes un atkāpes, kas parasti būtu grāmatas lapas apakšā, vai beigās, bet audio versijā tās tiek pieminētas uzreiz pie pašas tēmas. Piemēram, klausoties Ričarda Dokinsa pašas pirmās grāmatas, kuras tagad publicētas ar labojumiem un papildinājumiem, viņš katrā labotajā vietā iestarpina par to, kā viens vai otrs zinātniskais atklājums, gadiem ejot, ir apstiprināts, vai arī tieši otrādi ir zaudējis savu statusu.

Tiem, kas ir informēti par to, kāds ir Ričarda stils, pārsteigums par grāmatas tēmu loku nebūs. Ja esat redzējuši viņa debates, tad grāmatā dzirdamie argumenti dažbrīd liksies pazīstami. Grāmatas formāts patiks tiem, kam interesēs rakt dziļāk, jo bieži tiek dotas atsauces uz citiem avotiem – zinātniekiem, pētījumiem un grāmatām.

Man interesantākās nodaļas bija tās, kurās tika skaidroti morāles jautājumi. Grāmatā minētie piemēri un morāles paradoksi līdz šim nebija dzirdēti. Tie lika palauzīt galvu par to, kā cilvēku uzskati ir mainījušies pēdējo gadsimtu laikā. Agrāk verdzība bija ikdienišķa parādība un to atblastīja pat tā laikmeta progresīvākie prāti. Pat rietumos, vēl salīdzinoši nesen, nevienam nebija šaubu, ka sievietēm nav nepieciešama ne izglītība, ne tiesības balsot. Taču viss ir mainījies, ir palikušas tikai dažas valstis, kurās reliģisku iemeslu dēļ tiek ierobežota sieviešu brīvība. Laikam ejot cilvēce ir mainījusi savas normas par to, kas ir saprātīga rīcība un kas nē. Vakardienas “normālības” šodien ir šausmināšanās vērtas. Gribas ticēt, ka arī reliģija būs viena no parādībām, kuru būsim atstājuši pagātnei.

Grāmatas nosaukums The God Delusion pavisam neslēpti atklāj to, ko par dievu domā tās autors: (zemāk, internetos atrasta delusion definīcija)

delusion – an idiosyncratic belief or impression that is firmly maintained despite being contradicted by what is generally accepted as reality or rational argument, typically a symptom of mental disorder.

Ieteikums potenciālajiem lasītājiem – autora paustajos argumentos ir vērts ieklausīties pat ja tava pārliecība ar tiem nesaskan. Dažas nodaļas bija “lēnākas” par pārējām, bet kopumā grāmata ir labi strukturēta un radīja iespaidu, ka jautājums tiešām ir apskatīts pēc iespējas daudzpusīgi.

Ja esi grāmatu ir lasījis/klausījies, gribētos dzirdēt tavas domas, zemāk komentāros.

Kur iegādāties?

Ja iegādāsies grāmatu ar kādu no šīm saitēm, tad liels paldies no manas puses.