Miks Latvis

Richard Dawkins – The Magic of Reality

Richard Dawkins the magic of realityKvalitatīva un populārzinātniska grāmata bērniem, jauniešiem un viņu vecākiem.

Nezināmu iemeslu dēļ es nebiju pamanījis, ka šī grāmata nav gluži domāta pieaugušajiem, bet noklausījos līdz galam tik un tā.

Kā, jau varētu iedomāties, spēcīgākās nodaļas ir tās, kas saistītas ar bioloģiju un evolūciju, jo tas ir lauciņš, kurā autors – Ričards Davkins (Richard Dawkins) jūtas visērtāk. Ar dabu saistītajās nodaļās, ir interesantākie skaidrojumi, piemēri un salīdzinājumi. Kad tēmas tuvojas fizikai un kosmosam man palika daudz garlaicīgāk, bet varbūt tāpēc, ka šīm lietām sekoju līdzi arī ikdienā un pamata principus pārzinu salīdzinoši labi.

Pirmkārt, šo grāmatu noteikti varu ieteikt zinātkāriem bērniem un jauniešiem. Valoda ir salīdzinoši vienkārša un grāmatā ir informācija, kas būtu jāzina ikvienam. Otrkārt, grāmatā iekļauts atbildes noderēs vecākiem, kuriem ir robi bioloģijas un fizikas zināšanās. Pat ja jums liekas, ka esat gana zinoši, būtu labi pārliecināties, ka spējat atbildēt uz potenciālajiem bērnu jautājumiem:

  • kāpēc ir ziema (gadalaiki)?
  • no kā rodas varavīksnes?
  • kas bija pirmais cilvēks?
  • utt.

Lai cik pārsteidzoši tas nebūtu, daudzi inteliģenti cilvēki nesaprot, kāpēc ziemā ir auksts un vasarā silts. Tas tiek skaidrots arī grāmatā, kur tiek aplūkota ASV statistika, kura parāda, ka ļoti liels procents cilvēku domā, ka ziemā planēta Zeme atrodas tālāk no saules un vasarā tuvāk. Ja arī tu nezini, kā tad tur īsti ir, varbūt ir pienācis laiks palasīt kādu grāmatu. Var jau attaisnoties, ka skolā bija slikts/garlaicīgs skolotājs, vai arī stundās bija citas svarīgākas lietas jādara, bet labāk ir ņemt un pašam aizlāpīt šos zināšanus caurumus.

Protams, pazīstot autoru, neiztikt arī bez reliģijas kritikas. Visbiežāk tā grāmatas nodaļās tiek kritizēta netieši, bet bija arī vairāki stipri mājieni ar mietu. Gandrīz katrs jautājums vispirms tiek atbildēts ar kādu senu mītu un pēc tam tiek dots zinātnisks skaidrojums par parādības patieso dabu. Agrāk, kad nebija citas ticamas informācijas, cilvēki bija gana apmierināti ar mītiem un pasakām, kas “izskaidroja” dabas parādības. Mūsdienās mēs esam atmetuši gandrīz visus šos mītus un uztveram tos, kā daiļliteratūras paraugu – visi taču zina, ka zvaigznes nav saules meitas, mēness nav kārtējais dievs utt. Zinātne darbojas, tā ir izskaidrojusi nezināmo. Tomēr, par spīti visam, daži mīti ir izdzīvojuši cauri gadu simtiem un milzīgs cilvēku skaits visā pasaulē tic kādai “svarīgai” pasakai.

Saites uz grāmatu vai audiogrāmatu: