Jau sen sapņoju par savu pirtiņu, un šogad esmu uzsācis pirmos darbus, lai uzbūvētu savu sapņu pirti.
Tas gan nav liels brīnums – sapnis par pirtiņu ir daudziem latviešiem. Pirts ir viena no tām patiesi latviskajām lietām. Agrākos laikos, pirts ieņēma saimniecībā ļoti svarīgu lomu – vispirms protams, tā bija vieta, kur mazgāties un atpūsties pēc darbīgas nedēļas. Bet palasot vēstures avotus, var uzzināt, ka pirtī gan notika dzemdības, gan arī tā bija telpa, kur, līdz bēru dienai, tika turēti mirušie.
Dažiem ir paveicies un tie ir dziļos laukos mantojuši pavisam senas un skaistas melnās pirtis, citi spēj uzcelt pirti savām rokām, bet man ir paveicies ar tēvu, kuram ir zelta rokas un saprašana par būvniecības lietām.
Sākumā pirts celšanas plāns bija diezgan pieticīgs, bet apkopojot visas vēlmes un ekstras kļūst skaidrs, ka tas nebūs nekāds lētais prieks. Uz šo brīdi ir vairāk vai mazāk nolemts, ka pirts ēkas izmērs būs 5x6m, būs iespēja uzkāpt līdz otrajam stāvam, kur būs vienkārša dzīvojamā telpa ciemiņiem, kas atbraukuši no kādas tālākas puses. Būs arī koka terase un kārtīgs koka kubls. Pirtiņas guļbaļķu karkass būs tradīcijās ieturēts, aizdrīvēts ar sūnām, to gatavos pieredzējuši meistari ievērojot visus pareizos sentēvu ticējumus. Par jumtu gan vēl nav īstas skaidrības. Droši vien koka šķindeļi (vai šindeļi?), bet te vēl jādomā, kas labāk.
Skice
Zemāk ir redzama vizualizācija par to, kāda varētu izskatīties mūsu pirtiņa.
Iekšskats:
Posmi
Būvēšanu esam sadalījuši pa posmiem, lai tas nebūtu pārāk liels trieciens maciņam. Ir ierīkota tabula, kur sarakstītas summas un darbi, kas jāveic, bet te īss apkopojums:
- šogad esam ievilkuši ūdensvadu un elektrības kabeli, šobrīd vēl roku grodu un plānojam ielikt arī pamatus
- 2017. gadā plānots uzstādīt koka karkasu, skursteni un jumtu (visdrīzāk ar pagaidu segumu)
- 2018. gadā gribas pabeigt visus ārdarbus un svarīgākos iekšdarbus.
Gan jau šajā plānā būs nobīdes un esmu gatavs tām pielāgoties, bet vismaz ir pēc kā vadīties.
Izmaksas
Neko par šo lietu nezinot, biju iedomājies, ka tādu mazu un pieticīgu pirtiņu varētu sabūvēt par kādiem 5-6 tūkstošiem. Tad, kad piedomājām klāt visus papildus labumus summa krietni pacēlās. Pēc manas šī brīža tabulas pašā optimistiskākajā variantā, kopējās izmaksas būs virs 9200 eur, bet reālāk izskatās 11000 eur vai pat vairāk. Bet arī šie ir tādi vieglprātīgi aprēķini, jo, piemēram, šī gada sākuma darbu plānotais aprēķins bija 500 eur, bet jau tagad redzams, ka būs kādi 800-900 eur.
Dārgākās lietas ir karkass, jumts, skurstenis un koka kubls. Vēl arī logi, durvis, trepes. Visu, ko varēsim darīsim savām rokām, bet tik un tā summas nav mazas. Visus tēriņus rūpīgi pierakstu, lai vēlāk varētu pats atcerēties. Šos ciparus apkopošu un publicēšu, ja nu kādam noder.
Kas ir padarīts
Ir iemērīta zeme (topogrāfija?), iepirkts un ierakts elektrības kabelis un ūdens caurule.
Šogad plānots
Jāielej pamati un jāsakārto ūdeņu grods. Sāku jau rakt. Sanāk krietna izkustēšanās.
Kabeļu un ūdensvada rakšanas darbu timelapse
Ja ir kādi padomi vai ieteikumi, labprāt uzklausīšu.
15 Responses
Skaisti! Vēlu lai izdodas iecerētais un darbi raiti sokas! Prieks, ka dalies :)
No t.s. birokrātijas vienīgā nepieciešamā darbība ir tikai zemes iemērīšana? Vai tomēr vēl kaut kas? Laacz tviterī jau sūkstījās par sarežģīto būvniecības procesu (runa gan bija par māju)…
Zinu, ka vēl būs kaut kas jāsaskaņo, ja tur būs, kas interesants tad pieminēšu kādā no nākamajiem rakstiem.
Forši! Es esmu pirts atkarīgais, ja kaut kur ir pirts, es to parasti izmantoju. Pat apsveru variantu nākamajā dzīvoklī iemontēt pirti :)
Nu tā konstrukcija jancīga!
Izskatās ka arī otrajā stāvā gribi karsēšanās kameru! Pie šitāda slīpa jumta vasarā pa dienu otrais stāvs par saunu pārvērtīsies! (Nē nu var jau likt 40 cm vates siltumizolāciju, bet vai vajag…?)
Neaizmirsti ka arī kāpnes aizņem vietu – zemes cik saprotu ir pietiekami – labāk būvē lielāku, bet viena stāva!
Pēc jaunajiem būvnormatīviem pirtij, ja viņas apbūves laukums nepārsniedz 50m2 nevajag projektu, tikai skices saskaņot būvvaldē.
Gadījumā par 25m2 nevajag projektu? O_o
Agrāk bija 25m2 lauku apvidū, tagad 50m2.
Jomajo.
Jāuzrok likums un jāpapēta.
Man arī ir aktuāls jautājums par mazēku aļa pirts bez projekta.
Vari precizēt kur tieši likumā tas rkastits? Es pētiju, bet neatradu. Pie kam terase arī skaitās iekšā kvadratūrā.
Pirts būs ēnas pusē. Tur tā īsti ir tikai vakara saule redzama. Esam bijuši gandrīz identiski ieplānotā pirtī un tieši pirts vakarā varbūt bija karsti, bet to var viegli atrisināt ar atvērtu logu.
Reāls padoms – noskaidro, cik tev izmaksās ja šo pirti cels būvfirma un beidz muļķoties ar šito “pats savām rokām”. Tavas rokas ir domātas klaviatūrai, nevis lāpstai. Būs dārgāk un ilgāk.
Ja es pats taisītos visu savām rokām darīt, tad varbūt tev būtu taisnība, bet šo cels mans tēvs ar pieredzi celtniecībā. Man pagaidām tiek tādi forši darbi kā rakšana :) Par laiku es nesūdzos, steigas nav. Un par cenu esmu pārliecināts, ka šādi pilnīgi noteikti ir lētāk un krietni kvalitatīvāk, jo koka lietās viss būs perfekti uztaisīts. Neuzticos, ka kādam random čalim no malas būs interese visu sataisīt akurātāk kā tēvam.
ir eiteikums pa kubulu. vislabākais kubuls ir tāds kurš ir uztaisīts kā muca no nerūsējoša tērauda un no ārpuses un iekšpuses apšūts ar dēlīšiem. To kurinot no apakašas tā ir ivenādi silta visur un iekšā ir apaļa. Tām musām kuras kurinās kā tavā skicē ūdens virsū ir verdošs, bet apakšā auksts. sanāk visu laiku maisīt lai saprastu kāda kopējā vidējā temperatūra. tur kur kurina no malas un ar ūdens trubu kas uzsilst ir tā pati problēma. vienīgais veids pareizais ir no apakšas.
Kubuls droši vien nebūs kā skicē, jo tā galu galā ir tikai skice. Ir pieredze ar tīra koka kubuliem un “čūsku,” kas iet cauri krāsnij un mani pilnīgi apmierina tas, ka ūdens ir mazliet jāapmaisa. Turklāt, ja trubu uzstāda pareizi, ūdens cirkulē dabiski un uzsildās salīdzinoši vienmērīgi.
Otrais stāvs ir pat ļoti ok, jo nereti ciemiņiem vajag, kur nakšķont, bet mājās visiem nepietiek vietas. Ieteikums padomāt par novietojumu pret debess pusēm. Ir daudzas grāmatas, kur stāstīts kā pareizāk to darīt.