Jau sen sapņoju par savu pirtiņu, un šogad esmu uzsācis pirmos darbus, lai uzbūvētu savu sapņu pirti.

Tas gan nav liels brīnums – sapnis par pirtiņu ir daudziem latviešiem. Pirts ir viena no tām patiesi latviskajām lietām. Agrākos laikos, pirts ieņēma saimniecībā ļoti svarīgu lomu – vispirms protams, tā bija vieta, kur mazgāties un atpūsties pēc darbīgas nedēļas. Bet palasot vēstures avotus, var uzzināt, ka pirtī gan notika dzemdības, gan arī tā bija telpa, kur, līdz bēru dienai, tika turēti mirušie.

Dažiem ir paveicies un tie ir dziļos laukos mantojuši pavisam senas un skaistas melnās pirtis, citi spēj uzcelt pirti savām rokām, bet man ir paveicies ar tēvu, kuram ir zelta rokas un saprašana par būvniecības lietām.

Sākumā pirts celšanas plāns bija diezgan pieticīgs, bet apkopojot visas vēlmes un ekstras kļūst skaidrs, ka tas nebūs nekāds lētais prieks. Uz šo brīdi ir vairāk vai mazāk nolemts, ka pirts ēkas izmērs būs 5x6m, būs iespēja uzkāpt līdz otrajam stāvam, kur būs vienkārša dzīvojamā telpa ciemiņiem, kas atbraukuši no kādas tālākas puses. Būs arī koka terase un kārtīgs koka kubls. Pirtiņas guļbaļķu karkass būs tradīcijās ieturēts, aizdrīvēts ar sūnām, to gatavos pieredzējuši meistari ievērojot visus pareizos sentēvu ticējumus. Par jumtu gan vēl nav īstas skaidrības. Droši vien koka šķindeļi (vai šindeļi?), bet te vēl jādomā, kas labāk.

Skice

Zemāk ir redzama vizualizācija par to, kāda varētu izskatīties mūsu pirtiņa.

Pirts SKATS

Iekšskats:

Pirts SKATS. 3

Posmi

Būvēšanu esam sadalījuši pa posmiem, lai tas nebūtu pārāk liels trieciens maciņam. Ir ierīkota tabula, kur sarakstītas summas un darbi, kas jāveic, bet te īss apkopojums:

  • šogad esam ievilkuši ūdensvadu un elektrības kabeli, šobrīd vēl roku grodu un plānojam ielikt arī pamatus
  • 2017. gadā plānots uzstādīt koka karkasu, skursteni un jumtu (visdrīzāk ar pagaidu segumu)
  • 2018. gadā gribas pabeigt visus ārdarbus un svarīgākos iekšdarbus.

Gan jau šajā plānā būs nobīdes un esmu gatavs tām pielāgoties, bet vismaz ir pēc kā vadīties.

Izmaksas

Neko par šo lietu nezinot, biju iedomājies, ka tādu mazu un pieticīgu pirtiņu varētu sabūvēt par kādiem 5-6 tūkstošiem. Tad, kad piedomājām klāt visus papildus labumus summa krietni pacēlās. Pēc manas šī brīža tabulas pašā optimistiskākajā variantā, kopējās izmaksas būs virs 9200 eur, bet reālāk izskatās 11000 eur vai pat vairāk. Bet arī šie ir tādi vieglprātīgi aprēķini, jo, piemēram, šī gada sākuma darbu plānotais aprēķins bija 500 eur, bet jau tagad redzams, ka būs kādi 800-900 eur.

Dārgākās lietas ir karkass, jumts, skurstenis un koka kubls. Vēl arī logi, durvis, trepes. Visu, ko varēsim darīsim savām rokām, bet tik un tā summas nav mazas. Visus tēriņus rūpīgi pierakstu, lai vēlāk varētu pats atcerēties. Šos ciparus apkopošu un publicēšu, ja nu kādam noder.

Kas ir padarīts

Ir iemērīta zeme (topogrāfija?), iepirkts un ierakts elektrības kabelis un ūdens caurule.

Šogad plānots

Jāielej pamati un jāsakārto ūdeņu grods. Sāku jau rakt. Sanāk krietna izkustēšanās.

Kabeļu un ūdensvada rakšanas darbu timelapse

Ja ir kādi padomi vai ieteikumi, labprāt uzklausīšu.