Miks Latvis

Vakara grāmatas divgadniekam

Kādas grāmatas jūs lasāt saviem divgadniekiem?

Meitas grāmatu plaukts kļūst aizvien pilnāks un pilnāks pēc katriem svētkiem. Daļa grāmatu tiek izņemtas no aprites, jo tās domātas mazākiem bērniem un vairs nav interesantas. Un vienlaikus, meitai pieaugot, lēnām paplašinās lasāmo un “derīgo” grāmatu loks.

Pasakas

Ir maza problēma ar tradicionālajām latviešu pasakām, jo tur bieži notiek pavisam sviestaini notikumi. Nav gluži Grimmu stila šausmenes, bet nav arī stāstiņi, kas derētu mazam bērnam. Pasakas pirmajā teikumā bērnam mirst viens vai abi vecāki. Uz katra stūra uzglūn kāda ļauna pamāte, vai velns, vai dievs, miruši radinieki utt. Tās, kur nemirst pa labi un pa kreisi, arī ne vienmēr der, jo senie latvieši, tradicionāli bijuši seksisti un ātri nonāk pie morāles, ka meitas un princeses izprecina pirmajam pretimnācējam. Pasakās ar tiek pamācīts, ka sievai, pirms rīkoties, derētu noskaidrot vīra viedokli. Citiem vārdiem, tādas mierīgas un labsirdīgas pasakas nav nemaz tik viegli atrodamas.

Ko mēs lasām

Šobrīd visbiežāk vakaros lasām Margaritas Stārastes grāmatas, visas Vinnija Pūka un trollīšu Muminu grāmatas. To, kas patīk man pašam, to arī lasu biežāk, bet visam ir savas robežas un pat mīļākie grāmatu varoņi pēc 20 lasīšanas reizēm kļūst mazliet apnicīgi. Bet arī ar tiem trollīšiem Muminiem nav tik vienkārši. Piemēram, “Tētis un jūra,” ir divgadniekam krietni par sarežģītu, par maz skaidru notikumu (toties lieliski uzdzen miegu). “Komēta nāk” ir krietni labāka, ja vien neskaita dažus “bīstamus” un “bailīgus” brīžus, bet tiem ir viegli lekt pāri un lasīt tālāk, it kā nekas nebūtu noticis. Tāpat, “Vinnijā Pūkā” ir brīžiem jāizlaiž vairākas rindkopas pēc kārtas, jo tie dialogi ar Kristoferu Robinu mēdz būt krietni saraustīti un nesaprotami.

Protams grāmatu plauktā ir kaudze ar vingrinājumu grāmatām un izklaidējošām grāmatām, kuras parasti lasām dienas laikā. Tādas ikdienas grāmatas šobrīd netrūkst, bet ir satraukums un interese ir tieši par garākiem lasāmajiem gabaliem, kas piemēroti lasīšanai pirms miega. Ja jums ir zināmas labas vakara grāmatas lūdzu dodiet ziņu komentāros.

Tātad, dažas vakara grāmatas, kuras esam lasījuši neskaitāmas reizes un kuras atzītas par ļoti labām:

Uzreiz zinu, ka ir vēl šis tas, kas ir piemirsies vai palicis Latvijā, bet šis varētu būt tāds pamata komplekts.

Lai saprastu, kas notiek ar mūsu grāmatu plauktu, un lai atvieglotu dzīvi vecvecākiem un citiem dāvanu pircējiem sākām meitas grāmatas apkopot goodreads datubāzē, lai nav tā, ka iedāvina, ko tādu, kas jau ir plauktā. Esam ievadījuši tikai kādu trešo daļu, jo grāmatas latviešu valodā ir jāvada iekšā pašiem (ja gribas skaisti ievadīt sistēmā ar bildi un pareiziem datiem tad tas nav tik ātrs pasākums). Priecātos, ja citi vecāki ievadītu populārākās grāmatas latviešu valodā, lai nebūtu pašiem viss jāvada :)

Ko jūs lasāt?

Un kādas grāmatas jūs lasāt saviem 2-3 gadus vecajiem bērniem? Interesē ieteikumi grāmatām, kuras lasīt tieši vakaros. Liels paldies jau iepriekš.