200px-cc-logo.png

Nesen rakstīju par to, kā legāli iespējams izmantot svešas fotogrāfijas, piemēram, blogam.

Ja kāds darbs ir aizsargāts ar autortiesībām, tad to izmantot bez autora īpašas atļaujas ir aizliegts. Otra galējība ir publiskais īpašums (public domain), tas nozīmē, ka autors ir atteicies no savām tiesībām un darbu bez ierobežojumiem var izmantot katrs, kas vēlas. Parasti public domain fotogrāfijas var atrast wikipēdijas rakstos.

Creative Commons ir bezpeļņas organizācija, kura ievieš un izplata autordarbu licenzēšanas formas, kuras dod lielāku brīvību darbu izmantotājiem vienlaikus dodot atsauci arī pašiem autoriem. Vairāk informācijas par CC.

Creative Commons aizsargā visas tiesības, kas atrodas starp iepriekš minētajām galējībām. CC licencēm ir dažādu līmeņu nosacījumi. Pamatā visi šie līmeņi prasa, lai būtu atsauce uz darba autoru. Atšķirības ir saistībā ar darba modificēšanu. Dažas licences pilnībā aizliedz modificēt darbu. Piemēram, fotogrāfijai nevar nogriezt malu vai papildināt to ar uzrakstu. Citas licenču formas ļauj brīvi modificēt vai uz esoša darba bāzes radīt jaunus darbus.

CC licencēs izmantotie simboli

cc_icon_attribution.gif Atsauce (Attribution)

Darbu var kopēt, atskaņot, modificēt un izplatīt, ja tiek dota atsauce uz autoru. Citi ierobežojumi nepastāv.

cc_icon_noncomm.gifNekomerciāliem mērķiem (Noncommercial)

Darbu var kopēt, atskaņot, modificēt un izplatīt, taču tikai nekomerciāliem mērķiem.

cc_icon_noderivs.gif Bez atvasinājumiem (No Derivative Works)

Darbu var kopēt, atskaņot un izplatīt, taču uz tā bāzes nevar veidot jaunus darbus, kā arī ir aizliegts darbu modificēt.

cc_icon_sharealike.gif Dalies līdzīgi (Share Alike)

Modificēto darbu ir jālicenzē ar tādu pašu licenci, kā darba oriģinālu.

Kombinējot šos četrus pamata principus tiek būvētas jaunas licences. Ja ir vēlme licencēt savu darbu, tad jāizvēlas nosacījumi un tos jāsakombinē, lai licence atbilstu vēlmēm.

Ar flickr.com piedāvātajām fotorgrāfijām var iepazīties pēc to piederības noteiktai licenču grupai – flickr.com/creativecommons

Lai būtu drošs, ka viss būs korekti, vislabāk iesaku izmantot darbus, kuri licencēti tikai ar pirmo licences simbolu – Atsauces licenci. Tas nozīmē, ka nav jābaidās izmantojot šo darbu komerciāliem mērķiem.

Visbeidzot jāatzīst, ka šīs licences likumiski ir nostiprinātas vairākās valstīs, bet ne Latvijā. Tas nozīmē, ka pagaidām šo licenču ievērošana vai neievērošana tiek atstāta uz katra paša goda prātu.

Ar CC darbības principiem sīkāk pats esmu iepazinies nesen, ja kādam rodas aizdomas, ka esmu pieļāvis neprecizitātes dodiet ziņu.