nekritiskas, nejaušas pārdomas par tēmu lietotājs

random

attēls ģenerēts ar wordle.net

Internetā pietiekami ierasts apzīmējums ir lietotājs (user), kas cēlies no tā, ka lapa tiek lietota – patērēta. Tiek runāts par to, lai weblapa būtu lietotājam/patērētājam draudzīga. Visi lapas apmeklētāji automātiski tiek nosaukti par lietotājiem (kas nepietiekami izceļ lietotāju lomu pie satura veidošanas).

Starp citu, lietotājs mazliet izklausās pēc apzīmējuma, kas veltīts, kādam narkomānam, kas lieto atkarību izraisošas vielas. Saistībā ar šo man nāk prātā mix.lv, es pats, ieraduma kārtā, mix.lv lietotājus saucu par lietotājiem, lai gan viņi (gandrīz) visi, kā viens ir radītāji un veidotāji. Ar bultiņas piespiešanu, komentēšanu un rakstu rakstīšanu un pievienošanu, mix.lv lietotāji iekļūst jaunā klubiņā – mix.lv veidotāji.

Pat, ja lapā ienākošs cilvēks tikai izlasa rakstu un aiziet, viņš jau ir radījis vienu informācijas vienību. Ja lapā ir lasītāko rakstu sadaļa, tad ar savu darbību lietotājs ir ietekmējis lasītāko rakstu sadaļu un kļuvis par satura radītāju. Tas ir pirmais solis. Tālāk, jau viss ir saprotamāk, ja lietotājs apzināti pievieno informāciju lapā, tad kļūst par satura radītāju.

Ko es ar šo vēlos pateikt? Ja forumos, klab.lv, draugiem.lv vai citur nāk klāt jauns satura veidotājs, tad viņam tiek piešķirtas dažādas privilēģijas un priekšrocības salīdzinājumā ar tiem, kas tikai patērē saturu. Piemēram, draugiem.lv saturam var piekļūt tikai reģistrējoties, vai forumā diskusiju iespēja ir tikai reģistrētajiem lietotājiem. Varbūt ne gluži labākie piemēri, bet ideju sapratāt – ja tikai lasīsi ziņas, tad pie bonusiem netiksi.

Un šeit uz skatuves uzkāpj jebkurš lielais ziņu portāls, tajā skaitā delfi.lv (pirmais piemērs, kas ienāca prātā). Ja pie viena raksta ir 100, 200 vai pat 1000 un vairāk komentāri, tad ātri vien var apjaust, ka attiecība starp portāla veidoto saturu un komentētāju pienesumu ir ar krietnu pārsvaru portāla lietotāju pusē. Tie nav nekādi lietotāji, tie ir delfu veidotāji, kuriem portālam ir jābūt pateicību parādā.

Delfi.lv ir delfi.lv tikai tāpēc, ka tur ir sastopams klasiskais delfu komentētājs un viņa rakstītie viegli atpazīstamie, gluži vai ģenerētie komentāri. Tik tālu skaidrs, bet kādus labumus saviem satura līdzveidotājiem piedāvā delfi.lv? Nekādus, ja neskaita pašu komentēšanu. Spēkā princips, nelabot mehānismu, kas jau labi darbojas. Vai ir iespēja no rīta ienākt delfi.lv, tajā ielogoties, nodrošinot to, ka konkrēto lietotāja vārdu neizmantos neviens cits? Vai ir iespēja aplūkot atbildes uz saviem komentāriem? Vai ir iespēja saņemt ieteikumus ar rakstiem, kas iespējams man būtu interesanti? Vai ir iespēja izcelt nelasītos rakstus? Vienkāršas lietas, kas ierastas portāliem ārpus Latvijas.

Labi es, protams, atkal murgoju. Vietējos portālos nekas tāds tik drīz netiks darīts, kamēr tur strādās cilvēki, kuriem nav ne mazākās nojausmas, kā pareizi likt atsauces uz fotogrāfijām.