Portālā TVNET pie visiem rakstiem ar foto ilustrācijām, kur kā autors minēts portāls flickr.com, tiek pārkāptas fotogrāfiju patieso autoru autortiesības.

ēna un TVNET

Novērotā kārtība ir šāda: TVNET pie rakstiem pieliktajām fotogrāfijām, kā autors tiek minēts portāls flickr.com, un tiek dota saite uz šo portālu neraugoties uz to, ka šāds rīcības modelis neatbilst standartiem par fotogrāfiju pārpublicēšanu. Runājot pazīstamākās kategorijās tas ir tas pats, kas ņemt foto no draugiem.lv galerijām un to pārpublicējot, zem bildes minēt, ka foto autors ir portāls draugiem.lv.

Visu portālā flickr.com ievietoto fotogrāfiju autortiesības pieder cilvēkiem, kas paši tās tur ir ielikuši. Pilnīgi pie visām fotogrāfijām, kas ir portālā tiek pievienoti nosacījumi, ar kādiem ir iespējama fotogrāfijas pārpublicēšana. Pilnīgi visi nosacījumu varianti iekļauj punktu (Attribution), tas nozīmē, ka pārpublicēšanas gadījumā obligāti ir nepieciešama saite, kas dod atsauci uz fotogrāfijas autoru (nevis portālu flickr.com). Tātad var publicēt fotogrāfijas tikai ar nosacījumu, ja ir dota saite uz lietotāja profilu, ieteicams minot arī autora vārdu. Ņemot vērā šos apstākļus iespējams droši teikt, ka pilnīgi visas flickr.com fotogrāfijas, kas līdz šim ir publicētas portālā TVNET ir izmantotas pārkāpjot fotogrāfiju autoru noteiktos nosacījumus.

Pārmeklējot portālu tvnet.lv ar Google.com meklētāju tiek atrasti 9700 ieraksti, kuros ir minēts flickr.com (jāatceras, ka šāda pati foto publicēšanas kārtība tiek piekopta arī financenet.lv). Pēc aptuvenām aplēsēm ir izmantotas vairāk kā simts dažādu autoru fotogrāfijas.

Katras fotogrāfijas patieso autoru iespējams atrast ar tineye.com meklētāja palīdzību, kas prot atrast fotogrāfijas vai tās atvasinājumu atrašanās vietas citās interneta vietnēs.

TVNET pamanījušies izmantot arī Latvijā tapušas fotogrāfijas, (kopija) tāpēc, kad atradīsiet savu fotogrāfiju ziņu portālā neesiet pārsteigti, bet droši dodieties pēc solītajiem 15 Ls, kas pienākas tiem, kuru bildes tiek publicētas TVNET.

Starp TVNET izmantotajām fotogrāfijām iespējams atrast arī tādas, kuras patiesībā ir apzīmētas ar tekstu © All rights reserved. Piemēram, šajā rakstā lietotā ilustrācija –

TVNET zog bildes

Foto oriģināls atrodams pie lietotāja Blue Star Lego un apzīmēts ar jau minēto © Visas tiesības rezervētas simbolu.

TVNET pārstāvji acīmredzot jūtas tik pārliecināti par savu “flickr.com stratēģiju”, ka apzīmējuši ar flickr.com birku arī tādas fotogrāfijas, kas ar meklētāju flickr.com nav atrodamas.

Ir raksti, kuros pie bildes, norādīts interesants avots – google.com. Tas laikam ir domāts kā smalks humors? Visi taču zina, ka google.com atrastās fotogrāfijas pieder to autoriem, nevis meklēšanas servisam.

google

Katrā ziņā es vēlos atgādināt, ka mūsdienu tehnoloģijas ļauj atrast šīs un citu fotogrāfiju īstos autorus. Šajā gadījumā redzam, ka foto patiesībā nāk no flickr.com, kur to izvietojis lietotājs Incase Designs un arī šo darbu droši var izmantot katrs, kas vēlas, ja vien norāda atsauci. Vai tad tas ir tik sarežģīti?

Es nevēlos uzsākt medības un katram foto autoram stāstīt par to, ka viņa darbs ir nozagts. Bieži pašiem autoriem nav nekādu iebildumu pret viņu darbu izmantošanu, vienīgais, ko viņi sagaida no portālu un blogu puses ir mazliet atzinības par ieguldīto darbu, kuru ir viegli dot ar vienkāršas saites palīdzību.

Kāds būtu pareizais fotogrāfiju lietošanas modelis, lai TVNET rīcība būtu legāla?

Pirmkārt, pie visām fotogrāfijām ir jābūt saitei uz foto autoru. Otrkārt, no visām flickr.com portālā minētajām fotogrāfijām drošāk būtu lietot tās, kuru licence atļauj darbu izmantot komerciāliem mērķiem.

Pietiekami bieži pie flickr.com atļaujas tiek norādīta piezīme, ka tā ir lietojama tikai nekomerciāliem mērķiem (Noncommercial), kas būtībā izslēdz iespēju tās lietot portāliem, kas raksta vidū liek reklāmas. Ja autortiesību eksperti konstatētu, ka šajā gadījumā nauda ar fotogrāfijām netiek nopelnīta, tad var uzskatīt, ka pieļaujams lietot arī tās fotogrāfijas, kas marķētas kā derīgas nekomerciāliem mērķiem.

Tātad, no 7 nosacījumu veidiem, kādus var uzstādīt flickr.com lietotāji pārpublicēšanai derīgi ir 6 pēdējie veidi, turklāt tikai tādā gadījumā, ja tiek izpildītas tajos minētās prasības (ko nozīmē, katrs prasību veids?):

  • None (All rights reserved)
  • Attribution-NonCommercial-ShareAlike Creative Commons
  • Attribution-NonCommercial Creative Commons
  • Attribution-NonCommercial-NoDerivs Creative Commons
  • Attribution Creative Commons
  • Attribution-ShareAlike Creative Commons
  • Attribution-NoDerivs Creative Commons

Visbeidzot es vēlos pateikt, ka šādu rīcību var piedot privātpersonas veidotam blogam, bet ne tik lielam portālam kā TVNET. Domāju, ka šis ir apzināts solis, jo nav iespējams nepamanīt flickr.com izvirzītos nosacījumus, tādēļ šī ir tīša, sistemātiska un nekaunīga fotogrāfu autortiesību pārkāpšana. Var jau skaisti aizsargāt savas autortiesības, bet tad vienlīdz liela cieņa ir jāizrāda pret citu cilvēku darbu.

Nosūtīju raksta kopiju par šo jautājumu TVNET redakcijai, gaidīsim arī viņu viedokli par notikušo.

Uzziņai: