Pēc aktīvākas skriešanas Strava sāka man atgādināt, ka jāmaina apavi. Vai tiešām?
Protams, ka labākā vieta, kur atrisināt jebkuru neskaidrību ir twiteris.
Jautāju pēc padoma un saņēmu labas atbildes. Paldies visiem, kuri dalījās ar savu pieredzi. Ceru, ka šis noderēs arī citiem, kas meklē atbildi uz šo jautājumu.
Skaidrs, ka šeit nav tādas pavisam konkrētas atbildes. Viss atkarīgs no pašiem apaviem, skrējēja svara, skriešanas vides (meži, klintis, asfalts), bet vismaz man radās labāka sajūta par tālāko rīcību.
Padoms, kuru manīju twitter atbildēs, un arī skrējēju portālos, ir pie veco apavu dzīves cikla beigām iepirkt jaunu pāri un tad kādu brīdi paskriet uz maiņām ar abiem, lai justu to brīdi, kad vecajos vairs vispār nav “dzīvības” (vairs nav atsperīgi, nogurst kājas utt.).
Maniem uzticamajiem Asics GEL-Kayano 23 vēl došu vismaz pārsimts kilometrus, bet liekas, ka drīzumā derētu iepirkt vienu jaunu pāri. Un tad sākas nākamā problēma – kuru modeli pirkt, bet par to jau kādu citu reizi.
Sākšu ar mediķa komentāru. Darja Ņesteroviča, tehniskais ortopēds:
Ja apaviem ir iestājies acīmredzams mehānisks bojājums (caurums, pazoles nodilums u.c.), tad ir obligāti jānomaina, lai pasargātu pēdu no pārslodzes vai traumas. Citādi, rekomendē mainīt ik pēc 1k km, un to kurā laikā katrs var noskriet tādu apjomu atšķiras.
— Darja Ņesteroviča (@drantv) March 25, 2019
Un tālāk skrējēju padomi un viedokļi:
Parasti mainu tad, kad melnajā protektora kārtā parādās caurumi, atkarībā no apaviem tas ir bijis no 400 – 1500km. Nav slikta doma nopirkt jaunu apavu pāri, kamēr vecie vēl kalpo – tad pats redzēsi, vai jaunie ir atsperīgāki.
— Sandijs Jercums (@sandijslv) March 24, 2019
Vispārīgi, apavus der mainīt biežāk nekā locītavas.
— Mārtiņš Ketners (@ktn_rs) March 24, 2019
Man ir apavi, kurus mainīju pēc 2500km (nike pegasus) un ir apavi, kas pēc nepilna 1000 jau ir noskrieti. Svarīgi kam domāti un kā valkāti – sacensību apavi ātrāk nolietojas, lēnie ilgāk. Pārbaudi zoles nodilumu, asimetriju, skrienot atsperīgumu.
— Reinis Tops 🚀 (@topinjs) March 26, 2019
Te redzams, ka novalkātas un jāmaina, skriešanai un gariem gājieniem es tās nevilkšu, jo gribas saudzēt pēdas, bet pusotra kilometra iziešanai vēl pietaupītas, jo ļoti ērtas. Labi izturēja ap 2000km, tad sākās "pussabrukšana". pic.twitter.com/iM3Q35KLFR
— Fanija Šitca (@fanijasitca) March 24, 2019
Skrienu ar speedcross pro. Tā kā segums mīksts, nekas man pa sezonu neiznēsājas. Domāju 2-3sezonas ar vienām skriet
— Matīss Jēkabsons (@MatissJekabsons) March 24, 2019
Ļoti atkarīga no apaviem un skriešanas paradumiem. Līdz 1000 parasti nav vērts mainīt. Virs jau jāsāk skatīties kā pats jūties. Man sanāk mainīt ap 800-1400km. Pie 800 tiek noplēstas taku skriešanas kedas. Ja skrien tikai gar jūru, tad var mierīgi 1400+
— Aigars Silkalns (@ASilkalns) March 24, 2019
Principā, jo augstāka plaukta apavi, jo biežāk jāmaina. Tur viss ir taisīts uz svara ekonomiju, līdz ar to izturība cieš. Pazīmes dažādas – izdauzīta pēdas velve, ar pirkstiem izbakstīti caurumi purngalos, caurumi papēžos. Bet jā, uz sezonu ir vismaz 2 pāri – asfalta un trail.
— Andris Ludriks (@alx_lv) March 24, 2019
Mana prakse 1.5k uz kurpju pari apmeram iet, bet es esmu slinks mainitajs
— Martins Ozolins (@martinsoz) March 24, 2019
Tas km skaits tik aptuvens, vairāk atkarīgs no paradumiem un skriešanas tehnikas. Ar laiku varēs just, ka kājas ātrāk piedzen, tad noteikti jāmaina, jo zole vairs neamortizē. Savulaik pat 3x gadā nācās mainīt, jo apavi pārāk intensīvi tika lietoti
— Kaspars Tauriņš (@KasparsTaurins) March 24, 2019
Man ir arī 3000+ skrienami vēl. Meža apavi tūkstoti nesasniedz. Bet tas arī no Tavas rocības atkarīgs🤗.
— Rainers Meiers (@aismans) March 26, 2019
Yooo, izbeidz, mans laba drauga tēvs 8 gadus ar vieniem Asics apaviem skrēja, jā nē vairāk un tie neizģērbās un vēl tās pašas firmas apavi tika daudzu gadu garumā valkāti līdz sāk dalīties.
— Normunds Lamberts (@Norrmis) March 25, 2019
Ja kādam ir vēl kāds vērtīgs padoms, priecāšos dzirdēt te komentāros, vai twitter, ja tā ir ērtāk.