Lieliska, mierīga grāmata bērniem.

Ja patīk daba un ģimenē aug mazs dabas mīlis, tad labāku grāmatu grūti iedomāties.

Noskaņa gandrīz kā Miyazaki multfilmās. Mazi notikumi, kas pieaugušajiem paslīd garām nemanot, bet bērna acīm tie ir īsti piedzīvojumi. Piemēram, nodaļā “Tā dabā iekārtots” Maija ar tēti dodas pārbaudīt pastkastīti. Pa ceļam tiek vērotas dzīvnieku pēdas sniegā, tiek satikti putni un iepazīta dabas kārtība. Pastkastīte beigās izrādās tukša, bet tas nav svarīgi. Svarīgi ir, atnākot atpakaļ mājās, un ēdot cepeti paziņot, ka “es esmu vanags, kas ēd dzeni”!

Esmu ļoti priecīgs, ka Latvijā ir iespējams izdot šāda veida grāmatas. Ka atrodas autori un izdevēji, kas spēj šādas idejas aizvest līdz grāmatnīcu plautiem. Man tas ir īpaši svarīgi, jo meita ir tieši tādā vecumā, lai ar visu būtību ieklausītos šajos stāstos. “Es esmu Maija” viņa paziņoja, jau pēc pirmās dienas, kopš grāmata ienāca mūsu mājās.

QR koda saite, kas no grāmatas lapas ved uz audio ierakstiem (Meža meitene Maija – SoundCloud) arī ir lieliska ideja. Žēl, tikai ka pieticis apņēmības tikai 4 audio pielikumiem. Gribētos, lai būtu audio ar visām pieminētajām putnu sugām, vai vismaz pa vienam skaņas failam pie katras nodaļas.

Un vienīgā īstā kritika ir par teikumu uzbūvi. Teikumi ne vienmēr ir piemēroti, lai tos skaļi lasītu priekšā bērnam. Jā, varbūt tehniski teikumi ir pareizi un bez kļūdām, bet tik un tā tie pamanās būt grūti sagremojami. Lasot skaļi pašam bija jāseko līdzi, lai sadalītu teikumus īsākās daļās. Brīžiem lasot pašam ātri jāatrod teikuma priekšmeti, lai varētu laikus ieturēt pareizo intonāciju. Meitai lasu priekšā gan latviešu gan ārzemju autoru dabas grāmatas bērniem un parasti ar šo nav problēmu, jo autori ir ņēmuši vērā auditoriju. Varu derēt, ka teikumi būtu citādi strukturēti, ja grāmatas tapšanas posmā, to ik pa laikam skaļi lasītu priekšā kādam bērnam.

Paldies Viesturam Ķerus par grāmatu, ceru ka nākotnē taps vēl kāda!

Meklējiet grāmatnīcās vai pie izdevēja – Liels un mazs.