Miks Latvis

izglītojošie videopodkāsti

Tie, kas ikdienā regulāri izmanto iTunes droši vien izmanto iespēju un regulāri seko līdzi arī podkāstiem. Tiem, kuri svešāki ar šo lietu varu ieteikt lejupielādēt iTunes un sākt izmantot šo lielisko iespēju izglītoties bezmaksas.

Jau iepriekš stāstīju par iespējam skatīties un klausīties bezmaksas lekcijas no ārzemju universitātēm. Tagad man padomā nedaudz vienkāršāka lieta – video klipi no populārākajiem populārzinātniskajiem televīzijas kanāliem.

Gribu pastāstīt par dažiem svaigākajiem, kurus skatos:

Instants Egghead – 60 second science
Pavisam jauns videopodkāsts, kuram pašlaik pieejamas tikai divas pirmās sērijas, tāpēc nav īsti zināms, kādā virzienā viss iegrozīsies. Ideja pavisam vienkārša – tiek īsā laikā izskaidrotas salīdzinoši sarežģītas lietas ar vienkāršu valodu un terminiem. Katru reizi cita tēma. Mani ieinteresēja pirmā tēma par tumšo matēriju. Esmu Stīvena Hokinga grāmatu cienītājs, tāpēc gribēju uzzināt, vai šie var man ko jaunu pastāstīt. Otrais videokāsts bija par sen izdaudzināto Mūra likumu.

NASAcast Video
Nedēļas kopsavilkums ar interesantākajiem notikumiem no NASAs. Iekļautas, gan jaunākās ziņas par to, kas notiek Starptautiskajā kosmiskajā stacijā, gan arī tiek piesviesti klāt izvilkumi no vēsturiskiem notikumiem. Ir vērts ieskatīties, ja ir vēlme būt lietas kursā par to, kas atkal ir uzvests augšā un kas drīz kritīs lejā.
Noteikti tuvs liksies tiem, kuri bērnībā sapņoja, ka kļūs par kosmonautiem. (Amerikāņi gan viņus sauc par astronautiem :)

National Geographic Video Shorts
Nacionālā Ģeogrāfija ir viens no tiem retajiem ārzemju žurnāliem, kuru es mēdzu šad un tad iegādāties (Kādus žurnālus tu lasi?). Šī ir īso fragmentu izlase, kurā atspoguļotas aktuālākās lietas, kuras nonākušas NG redzeslokā: caurspīdīgas vardes, jokaina paskata dinozaurs un cilvēka ādas noslēpumi.
Bet visvairāk kādu varētu ieinteresēt, piemēram, priekšpēdējais video, kurā tika parādīts nesenais notikums ar Antarktīdas ūdeņos grimstošo kruīza kuģi. Īsajā video bija iespējams uzzināt iespējamos notikuma cēloņus un izglābto pasažieru reakciju. Brīnumainā kārtā par spīti lielajam aukstumam tika izglābti visi 154 pasažieri. Tādas lietas, parasti ir tikai sausi aprakstītas Latvijas portālos, vai 20 sekundēs parādītas televīzijā un šāds podkāsts ir viena no retajām vietām, kur ar notikuma apstākļiem var iepazīties tuvāk.

Discovery Channel video
Šis laikam būtu man vistuvākais video podkāsts, jo šajos video tiek parādītas nekur iepriekš nerādīti un aizkulišu kadri no slavenā un man iemīļotā MythBusters šova. Šajā podkāstā ir daudz klipu kurus ar rokas kameru uzfilmējuši paši dažādu citu Discovery raidījumu dalībnieki. Tas dod nebijušu klātbūtnes sajūtu, jo iespējams redzēt tādas lietas, kuras nekad netiks rādītas pašos raidījumos.

Lai pieteiktos par regulārajiem skatītājiem un automātiski saņemtu jaunākos video savā iTunes podkāstu mapē, nepieciešams nospiest uz izceltajiem virsrakstiem un nospiest pogu Subscribe.

Un kādus video podkāstus jūs skatāties? Vai varat arī man ko labu ieteikt?

2 Responses

  1. * Stīvens Hokings, nevis Hokinss.
    Saraksts labs, bet vajag brīvu laiku (vai pārkārtot prioritātes), lai to visu skatītos.

    Un kāpēc Hokinga saite uz anglisko vikipēdiju, ja latviskajā arī ir gana labs raksts (nedomāju, ka kāds izlasīs visu rakstu angliski).

  2. Nu es domāju, ka, lai noskatītos šos 4 minētos nav vajadzīgs vairāk par 10-15 minūtēm dienā. Tur jau tas joks, ka informācija ir sakopota kompakti un laiks netiek velti tērēts. Protams, šie jau nav mani vienīgie podkāsti, tāpēc nepieciešams nedaudz vairāk laika. (Tākā esmu bez TV cilvēks, tad šie video aizstāj TV)

    Hokinga saite uz anglisko versiju tāpēc, ka zinu, ka angliski wiki ir gandrīz viss, bet latviski tik bieži nākas vilties, ka pat nemeklēju, vai šāds raksts ir tulkots.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *