Miks Latvis

Latvijā vairs nelasa avīzes

… nu ne jau tā, ka nelasa pavisam, bet tā, ka lasa mazāk.

Pēdējās dienās internetā lasāmas dažādas prognozes par to, kas notiks ar interneta projektiem. (Interesantāko un precīzāko ir uzrakstījis Artūrs Mednis). Taču vienu lietu gan var pateikt pilnīgi droši bez prognozēšanas – Latvijā avīzes lasīs aizvien mazāk.

Tādi ir fakti, kurus piedāvā LETA (ziņa nav pieejama nereģistrētiem lietotājiem). Lielajiem laikrakstiem abonentu skaits uz šī gada janvāri salīdzinot ar pagājušo gadu ir samazinājies par 20-30%. Notiek tas, kas tika jau skandināts kopš neatminamiem laikiem – tradicionālā prese mirst.

statistika.jpg

(Katra gada janvāra dati, 2007. gadā janvāris un februāris)

Jaunie mediji var piedāvāt daudz vairāk nekā avīzes, kuras jau drukāšanas brīdī satur neaktuālu informāciju.

Mani vecāki dzīvo laukos un nu jau kādu pusotru gadu ir pilnībā atteikušies no dienas laikrakstu abonēšanas. Palikuši ir tikai dažāda veida žurnāli. Es vispār pat neesmu iedomājies, ka man būtu vajadzība kaut ko abonēt. Tās nav rūpes par izcirstajiem kokiem, bet gan pavisam praktiski apsvērumi.

Piemērs: dzīvojot pie jūras (kā tas ir manu vecāku gadījumā) vienmēr ir vērtīgi zināt vai netuvojas vētra, to nevar izlasīt nevienā dienas laikrakstā. Avīzē jūs, labākajā gadījumā, pēc dienas izlasīsiet par to, ka uz jūsu mājas ir uzgāzies koks. Parasti jebkurš stiprāks vējš mūsu pusē beidzas ar pārrautiem elektrības vadiem un svecīšu vakariem pat vairākas dienas pēc kārtas.

Interneta portāli, var pasniegt ziņas, tad kad tās notiek, tie dod to pašu ko avīzes tikai ātrāk, bezmaksas un ar iespēju baudīt video, interaktīvās aptaujas, diskusijas un citus labumus. Pat reģionālie mediji attīstās piedāvājot ne tikai ziņas, bet pat rakstot blogus.

Vajadzība pēc svaigas makulatūras ir zudusi, tagad uzvarēs tie preses izdevumi, kas visveiksmīgāk spēs izmantot interneta sniegtās iespējas. Šādā veidā esmu kļuvis par lielu Dienas Biznesa portāla db.lv fanu – tas ir pat labāks, kā portāli pirmrindnieki – tvnet un delfi.

db.lv mani spēj apgādāt ar svaigām ziņām daudz labāk kā tie portāli, kuri jau kopš sākta gala ir darījuši savu darbu piedāvājot ziņas internetā. Īpaši priecē, tas, ka ziņas ērti lasāmas ar RSS palīdzību.

Dienai arī esot kaut kāda interneta lapa, bet tā acīmredzot ir slikta, jo par to esmu dzirdējis sliktas atsauksmes un ikdienas darbā neesmu lietojis. Neatkarīgās interneta lapa iespējams ir vēl dranķīgāka, jo par to vispār neesmu dzirdējis, ka kāds to lietotu.

Ja ar tradicionālajiem portāliem jums nav gana, tad tagad Latvijā ir jau divi tā sauktās pilsoniskās žurnālistikas portāli: pieredzējusī mazā cilvēka ziņu aģentūra tribine.lv un jaunais mix.lv pie kura tiek turpināts pilnveidošanas darbs.

Vajadzība pēc avīzes tās ierastajā formā ir zudusi.