Miks Latvis

Search

kur paliek tava nauda? – Latvijas budžeta infografika

Pavisam svaigā blogā ciparunieze.wordpress.com ir publicēta Latvijas 2010. gada budžeta infografika.

Piedāvātā grafika ir vienu soli tuvāk tam, ko es vēlējos redzēt pirms gada, bet aizvien nav tajā līmenī, kādā pasaulē tiek veidotas infografikas – good.is transparency.

via @armn

8 Responses

 1. Tīri brutāli izdalīju VM budžetu uz “galviņām”. Ieguvu Ls200 uz katru. Tā kā mums jau ir maksas medicīna, tad ar šādu budžetu katram Latvijas iedzīvotājam varētu nopirkt apdrošināšanas polisi (līdzīga sistēma kā ASV, kur, ja neesi apdrošinājies, tad ātrie i neskaras tev klāt). Tātad, pasapņošu tālāk, ņemam visas lielās slimnīcas, pārtaisam par SIA, sadalam 3-5 daļās un brutāli pārdodam privātajiem investoriem. No iegūtās naudas izveidojam kārtīgu neatliekamās medicīnas centra bāzi (ja pareizi saprotu, tā funkcija valstij pēc Satversmes jāpilda obligāti) un pacientu apdrošināšanās sistēmu.
  Un, lūk, sociāli neaizsargātajai daļai (pensionāri, maznodrošinātie, skolnieki utt.) izdalam pa bezmaksas veselības polisei, pārējiem iedodam kkādu stock polisi, par kuru vēl piemaksājot iegūsti bezmaksas veselību :)
  Tikai, šādu modeli, protams, nevarētu realizēt birokrātiskajā un korumpētajā Latvijā, tas ir skaidrs.

 2. Ievērojam, ka vairākām ministrijām lielu daļu budžeta sastāda ne pārāk caurredzamā pozīcija “ES projekti” un RAPLM tā pat ir vairāk kā 80% no budžeta.

  Rodas jautājums – kas tie par milzīgiem ES projektiem, kur aiziet tik daudz no mūsu naudas, un kāpēc mēs no tiem neredzam proporcionālu labumu?

  Vai tie nav tādi paši bēdīgi slaveni projekti kā Dienvidu Tilts un bedres uz mūsu ceļiem?

 3. Jā, tieši tie ES projekti ir satraucoši. Tur slēpjas milzīgas administrēšanas izmaksas apakšā, un reāli izskatās, ka tur arī visa samilzusī LV birokrātija šogad plāno pārlaist grūtos laikus. Ciparuniezē ir jauns grafiks ar kopējo ES projektu līdzfinansējumu pa ministrijām. Vēlāk tiks rakts tālāk katrā no nozarēm, bet jau šobrīd gana satraucoši izskatās Zemkopības ministrijas administrētie 200+ milj. subsīdijās, tāpat arī 100+ milj. Vides ministrijā. Nez cik no tās visas naudas nonāk līdz kādam praktiskam gala pielietojumam un cik pa ceļam nonāk birokrātu un pietuvināto ļaužu maciņos?

 4. RAPLamam kaudze naudas ESiem, tāpēc, ka viņi pārrauga citu institūciju ES projektus (un šo naudu arī tālāk sadala).

  “Milzīgās administrācijas izmaksas” utt. ir fufels. ES projektos Eiropa dod 85% naudas un LV 15%. Tas nozīmē, ka uz katru latu, ko jūs te redzat, Eiropa ir jau iedevusi Latvijai 8us. Eiropas projektos savukārt administrācijas izmaksām ir atvēlēts aptuveni 10% no naudas, 90% no visas kopējās ES naudas aiziet preču, pakalpojumu, infrastruktūras uzbūvē, iegādē, utt. T.i. – Latvijas uzņēmējiem.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *